Ile zarabia elektronik? Wynagrodzenie brutto i netto, specjalizacje
Zarobki elektronika w Polsce potrafią się różnić niemal trzykrotnie – i to na tym samym stanowisku, zależnie od branży, specjalizacji i zakresu odpowiedzialności. Sama nazwa „elektronik” kryje w sobie zarówno montera przy linii produkcyjnej, jak i inżyniera projektującego układy RF czy specjalistę embedded piszącego sterowniki w C++. Ten artykuł pozwoli Ci zorientować się, gdzie faktycznie leżą granice zarobków – i co je wyznacza.
Najważniejsze informacje z tego artykułu:
- Mediana wynagrodzenia elektronika w Polsce wynosi około 5 620 zł brutto miesięcznie, choć połowa osób na tym stanowisku zarabia między 4 290 a 7 260 zł brutto.
- Technik elektronik zarabia przeciętnie 6 920 zł brutto miesięcznie, natomiast inżynier elektronik na poziomie specjalisty osiąga medianę 10 710 zł brutto.
- Specjalizacja ma większy wpływ na zarobki niż staż – elektronik medyczny lub automotive z 6–10-letnim doświadczeniem może zarabiać ponad 12 000 zł brutto.
- Embedded developer łączący hardware z programowaniem osiąga medianę 16 300 zł brutto na umowie o pracę, a seniorzy przekraczają 22 000 zł.
- Mazowsze i Śląsk to regiony z najwyższymi medianami wynagrodzeń techników elektroniki, sięgającymi odpowiednio 7 480 i 7 210 zł brutto.
Ile zarabia elektronik – przegląd stawek według stanowisk
Odpowiedź na pytanie o zarobki elektronika zależy przede wszystkim od tego, co konkretnie ta osoba robi. Dane dla samego stanowiska „elektronik” obejmują 788 raportów wynagrodzeń i wskazują medianę 5 620 zł brutto miesięcznie – ale ten wynik miesza ze sobą profile o bardzo różnym zakresie pracy i odpowiedzialności.
Poniższa tabela pokazuje, jak wygląda obraz zarobków w poszczególnych rolach:
| Stanowisko | Mediana (brutto/mies.) | Przedział typowy |
|---|---|---|
| Monter urządzeń elektronicznych | 5 980 zł | 5 360–6 920 zł |
| Elektronik (ogólnie) | 5 620 zł | 4 290–7 260 zł |
| Technik elektronik | 6 920 zł | 5 950–8 520 zł |
| Młodszy specjalista/inżynier elektronik | 8 040 zł | 6 640–9 450 zł |
| Inżynier elektronik – specjalista | 10 710 zł | 8 790–13 310 zł |
| Starszy specjalista / senior | 12 070 zł | 9 800–16 350 zł |
| Embedded developer (UoP) | 16 300 zł | 12 000–22 800 zł |
Widać wyraźny schemat: wraz ze wzrostem zakresu odpowiedzialności – od montażu przez projektowanie po embedded – wynagrodzenia rosną nieliniowo. Monter i technik to różnica rzędu tysiąca złotych, ale przejście z technika do samodzielnego inżyniera to już skok o kilka tysięcy.
Ile zarabia monter elektronik i serwisant elektroniki?
Ile zarabia monter elektronik – to pytanie, które pada często, bo rola ta jest najczęściej dostępna dla osób po technikum lub kursie zawodowym. Mediana wynosi 5 980 zł brutto, a górny kwartyl zatrzymuje się na poziomie 6 920 zł. To stanowisko obejmuje montaż podzespołów, lutowanie, kontrolę jakości i pracę według instrukcji technologicznych – bez samodzielnego projektowania.
Ile zarabia serwisant elektroniki – to już bardziej zróżnicowana kategoria. Serwisant w małym zakładzie RTV/AGD zarabia typowo 5 500–7 200 zł brutto. Dochód można zwiększyć przez ograniczony strumień klientów detalicznych, bo pułap wyznacza to, ile klient końcowy jest w stanie zapłacić za naprawę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja serwisanta w środowisku przemysłowym – tam klient płaci za uniknięcie postoju linii wartego tysiące złotych za godzinę, co przekłada się na wyraźnie wyższe stawki.
Warto też odnotować pewien mechanizm, który obserwuję regularnie przy wdrożeniach: elektronik utrzymania ruchu, który pracuje na zmiany i jest dostępny „na wezwanie”, często zarabia więcej niż serwisant stacjonarny, mimo podobnych kompetencji technicznych – różnicę robią dodatki zmianowe, dyżury i premie za gotowość.
Wskazówka: Jeśli pracujesz jako serwisant i chcesz zwiększyć stawkę, rozważ przeniesienie się do przemysłu, gdzie klient wycenia Twoją pracę przez pryzmat skróconego przestoju – a nie koszt samej naprawy.
Ile zarabia technik elektronik?
Ile zarabia technik elektronik – tu dane są już bardziej jednorodne. Mediana wynosi 6 920 zł brutto miesięcznie, a 10% najlepiej opłacanych techników przekracza 10 710 zł brutto. To wynagrodzenie całkowite, które może uwzględniać premie i dodatki zmianowe.
Technik elektronik to rola, która łączy pracę produkcyjną z pewnym zakresem samodzielności – diagnostyką usterek, obsługą dokumentacji technicznej, koordynacją drobnych napraw. Skok ponad 8 000 zł brutto wymaga zazwyczaj specjalizacji lub przejęcia odpowiedzialności za uruchamianie stanowisk albo obsługę linii produkcyjnych.
Ile zarabia inżynier elektronik?
Inżynier elektronik – rozumiany jako osoba projektująca schematy, płytki drukowane (PCB), układy zasilania i odpowiadająca za walidację produktu – zarabia znacząco więcej niż technik. Mediana dla poziomu specjalisty wynosi 10 710 zł brutto, a starszy specjalista osiąga 12 070 zł brutto. Górny kwartyl dla seniora sięga 16 350 zł brutto.
Dane z ankiet płacowych wskazują, że przeciętne roczne wynagrodzenie inżyniera elektroniki w Polsce mieści się w okolicach 60 000–80 000 zł brutto rocznie, przy czym osoby z krótszym stażem (1–4 lata) mieszczą się raczej w dolnej części tego przedziału. Co ciekawe, inżynierowie ze średnim stażem (5–9 lat) bywają w statystykach nieco niżej niż ci z wcześniejszej grupy – wynika to z faktu, że część osób z wieloletnim doświadczeniem pozostaje na stanowiskach wykonawczych, zamiast awansować w kierunku projektowania lub zarządzania.
Jak doświadczenie wpływa na zarobki elektronika?
Staż pracy podnosi wynagrodzenie, ale nie w równym tempie przez całą karierę. Poniżej zestawiam typowe przedziały dla umów o pracę:
- Początkujący elektronik (do 2 lat doświadczenia) – 4 500–6 000 zł brutto.
- Elektronik z 2–5 latami doświadczenia – 6 000–8 500 zł brutto.
- Samodzielny specjalista – 8 000–11 000 zł brutto.
- Starszy elektronik, konstruktor lub ekspert – 10 000–15 000 zł brutto.
Dane medianowe dla samego stanowiska „elektronik” pokazują coś nieoczywistego: przy stażu powyżej 6 lat mediana wynosi 6 030 zł i jest niższa niż przy 4–5 latach (6 250 zł). To pozorny paradoks. Wyjaśnienie jest prozaiczne – statystyka łączy osoby, które awansowały do projektowania i zarabiają 12 000–15 000 zł, z tymi, które przez całą karierę wykonywały te same czynności montażowe i utknęły w przedziale 5 000–6 000 zł. Sam staż nie podnosi wynagrodzenia – robi to zakres odpowiedzialności i nabyte kompetencje.
Wskazówka: Największy skok zarobkowy nie następuje automatycznie po kilku latach pracy, lecz wtedy, gdy przejdziesz od wykonywania napraw do diagnozowania przyczyn awarii – z oscyloskopem, analizą sygnałów i dokumentacją serwisową.

Które specjalizacje elektronika płacą najlepiej?
Specjalizacja branżowa to jeden z dwóch – obok programowania – mechanizmów, który pozwala przebić pułap 10 000 zł brutto bez konieczności obejmowania stanowiska kierowniczego. Poniżej orientacyjne widełki dla technika z doświadczeniem 6–10 lat:
| Specjalizacja | Widełki brutto/mies. |
|---|---|
| Elektronika medyczna (IEC 60601, walidacja regulacyjna) | 10 500–12 800 zł |
| Automotive i elektromobilność (CAN, LIN, AUTOSAR, testy HIL) | 8 500–11 500 zł |
| Automatyka przemysłowa (PLC, HMI, SCADA) | 8 800–11 000 zł |
| Energetyka odnawialna (falowniki, magazyny energii) | 8 200–10 400 zł |
| Telekomunikacja | 7 500–9 500 zł |
| Serwis RTV/AGD (małe firmy) | 5 500–7 200 zł |
Elektronika medyczna płaci najlepiej, bo oprócz wiedzy technicznej wymaga znajomości procesów regulacyjnych, identyfikowalności części i odpowiedzialności za zgodność z normą IEC 60601. Podobny mechanizm działa w kolei, lotnictwie i obronności – branże regulowane płacą więcej, bo pracownik odpowiada nie tylko za naprawę, ale za całą dokumentację i zgodność z procedurami.
W automatyce przemysłowej wynagrodzenie rośnie szybciej, gdy elektronik rozumie także PLC (programowalne sterowniki logiczne), falowniki i serwonapędy. Pracodawca płaci wtedy za skrócenie przestoju linii, a nie za samą naprawę podzespołu. Podobnie działa znajomość magistral komunikacyjnych – CAN, RS485 czy EtherCAT – które pojawiają się w coraz większej liczbie wdrożeń.
Embedded – osobna liga płacowa
Połączenie elektroniki z programowaniem mikrokontrolerów to obszar, w którym zarobki elektronika wyglądają zupełnie inaczej niż w reszcie branży. Embedded developer zarabia medianę 16 300 zł brutto na umowie o pracę, przy kwartylach 12 000 i 22 800 zł. Rozkład według poziomu:
- Junior embedded – około 8 700 zł brutto.
- Mid embedded – około 13 800 zł brutto.
- Senior embedded – około 22 800 zł brutto.
Aktualne oferty pracy potwierdzają te liczby – oferty dla seniorów STM32 czy specjalistów C/C++ z embedded Linux oscylują między 20 000 a 30 000 zł miesięcznie. Warto jednak rozumieć, że to już profil embedded software, a nie klasycznego elektronika produkcyjnego – wymagania obejmują nie tylko elektronikę, ale też RTOS, Linux, protokoły komunikacyjne i pracę z dokumentacją firmware.
Elektronik, który chce dotrzeć do tych stawek bez przechodzenia w pełni do roli programisty, może skorzystać z ról pośrednich: hardware engineer, validation engineer czy inżynier testów, gdzie widełki są niższe niż u embedded seniora, ale wyraźnie wyższe niż u technika.
Jak region i wielkość firmy wpływają na wynagrodzenie elektronika?
Geografię najlepiej pokazuje zestawienie median dla techników elektroniki:
| Województwo | Mediana brutto/mies. |
|---|---|
| Mazowieckie | 7 480 zł |
| Śląskie | 7 210 zł |
| Dolnośląskie | 7 050 zł |
| Wielkopolskie | 6 890 zł |
| Pomorskie | 6 780 zł |
| Podkarpackie | 5 870 zł |
Różnice regionalne nie wynikają tylko z ogólnego poziomu płac w danym województwie. Decyduje koncentracja przemysłu – zakłady automotive na Śląsku i Dolnym Śląsku, centra R&D i firmy technologiczne na Mazowszu, fabryki elektroniki kontraktowej (EMS) w Wielkopolsce. Warto pamiętać, że lokalizacja blisko strefy przemysłowej bywa ważniejsza niż wielkość samego miasta – w pobliżu dużej fabryki automotive stawki potrafią być wyższe niż w sporym mieście bez takiego zaplecza przemysłowego.
Wielkość pracodawcy wpływa na wynagrodzenie, ale nie zawsze zgodnie z intuicją:
- Mikrofirmy – mediana 4 560 zł brutto.
- Małe firmy – 5 140 zł brutto.
- Średnie firmy – 5 750 zł brutto.
- Duże firmy – 5 480 zł brutto.
- Korporacje (ponad 1 000 pracowników) – 6 160 zł brutto.
Duże zakłady produkcyjne mogą płacić mniej niż wyspecjalizowane firmy technologiczne zatrudniające kilkadziesiąt osób. Nie ma liniowej zależności między liczbą pracowników a wynagrodzeniem elektronika.
Jeśli ciekawi Cię, jak zarobki elektronika wyglądają za granicą, warto spojrzeć na dane europejskie. W Niemczech średnie roczne wynagrodzenie inżyniera elektroniki wynosi około 54 000 euro, przy czym entry-level zaczyna się od około 45 000 euro. Holandia plasuje się jeszcze wyżej – mediana dla poziomu mid wynosi tam ok. 101 000 euro rocznie. Dla porównania, we Włoszech przeciętna roczna płaca inżyniera elektroniki to około 33 000 euro, a we Francji – około 43 000 euro. Więcej o zarobkach elektronika za naszą zachodnią granicą opisuję w artykule o zarobkach elektronika w Niemczech.

Co realnie decyduje o wysokości pensji elektronika?
To nie wykształcenie ani staż wyznaczają górną granicę zarobków. Decyduje zakres tego, co elektronik potrafi zrobić samodzielnie i za co jest gotowy wziąć odpowiedzialność.
Kompetencje, które przekładają się na wyższe stawki:
- Projektowanie PCB – samodzielna praca w Altium Designer, KiCad, Cadence lub Mentor, wraz z dokumentacją produkcyjną.
- Projektowanie układów zasilania, analogowych i RF – w tym kwestie EMC i EMI, które sprawiają trudność wielu kandydatom.
- Diagnostyka sprzętu – oscyloskop, analizator logiczny, VNA, interfejsy JTAG/SWD, automatyzacja testów.
- Programowanie mikrokontrolerów – C/C++, RTOS, Linux embedded, Yocto.
- Znajomość norm certyfikacyjnych – IEC 60601, normy automotive, bezpieczeństwo funkcjonalne.
- Doświadczenie w uruchamianiu produkcji – DFM/DFT, testy ICT/FCT, analiza odrzutów i reklamacji.
- Lutowanie precyzyjne – rework BGA/QFN i praca z układami SMD to kompetencja, która daje przewagę płacową w serwisach przemysłowych i medycznych, nawet bez wyższego wykształcenia.
Jedna kompetencja jest przy tym systematycznie niedoceniana przez samych elektroników: dokumentowanie napraw, pomiarów i testów. Elektronik, który zostawia po sobie raporty, logi, zdjęcia i wnioski dla produkcji, znacznie częściej awansuje do roli lidera serwisu, technologa lub inżyniera jakości – a to właśnie tam zaczynają się widełki powyżej 10 000 zł brutto.
Dla elektronika zainteresowanego specjalizacją automotive – gdzie znajomość magistral CAN i LIN oraz testów HIL przekłada się na konkretne cyfry – warto zerknąć na informacje o zarobkach elektronika samochodowego.
Wskazówka: Uprawnienia SEP do 1 kV to filtr wejścia, a nie czynnik podwyżki. Dopiero połączenie uprawnień z automatyką, obsługą szaf sterowniczych lub odpowiedzialnością za uruchomienia sprawia, że pracodawca zaczyna je wyceniać wyżej.
UoP czy B2B – jak czytać dane o zarobkach elektronika?
Porównywanie wynagrodzeń elektronika wymaga ostrożności przy zestawianiu różnych form zatrudnienia. 10 000 zł brutto na umowie o pracę to nie to samo, co 10 000 zł netto na fakturze B2B.
Dane o kontraktach B2B – szczególnie w środowisku embedded – często prezentują kwotę netto plus VAT, przed podatkiem dochodowym, składką zdrowotną, kosztami księgowości, opłaconymi samodzielnie urlopami i ewentualnym przestojem między projektami. Embedded developer z medianą 21 700 zł netto na B2B zarabia realnie mniej niż ta liczba sugeruje po przeliczeniu na porównywalne warunki umowy o pracę.
To ważna informacja dla osób, które szacują, czy kontrakt B2B w elektronice lub embedded opłaca się bardziej niż etat. Opłaca się – ale różnica jest mniejsza, niż wynika z porównania samych liczb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zarabiać na elektronice różnymi ścieżkami, zajrzyj do artykułu o zarabianiu na elektronice.
Podsumowanie
Zarobki elektronika w Polsce zaczynają się od około 4 500–5 000 zł brutto dla osób wchodzących na rynek, a mediana dla całej grupy wynosi 5 620 zł brutto miesięcznie. Technik elektronik zarabia przeciętnie 6 920 zł brutto, inżynier elektronik na poziomie specjalisty osiąga medianę 10 710 zł brutto, a embedded developer – 16 300 zł brutto. Wynagrodzenie zależy przede wszystkim od zakresu odpowiedzialności, specjalizacji branżowej i kombinacji kompetencji: projektowanie PCB, diagnostyka sprzętu, programowanie mikrokontrolerów i znajomość norm certyfikacyjnych to umiejętności, które realnie przesuwają górną granicę zarobków elektronika.
FAQ
Q: Czy elektronik może zarabiać powyżej 20 000 zł brutto miesięcznie?
A: Tak, ale dotyczy to głównie seniorów embedded lub inżynierów odpowiedzialnych za całe produkty w branżach takich jak automotive, medycyna czy obronność. Na klasycznym stanowisku produkcyjnym lub serwisowym taki poziom jest rzadkością.
Q: Czy warto zdobyć certyfikat IPC jako elektronik?
A: Certyfikaty IPC potwierdzają pracę według standardów jakości wymaganych przez eksporterów i firmy EMS. W takich firmach mogą być ważniejsze niż klasyczne kursy elektryczne i zwiększyć szansę na wyższe wynagrodzenie.
Q: Czy elektronik samozatrudniony zarabia więcej niż na etacie?
A: Potencjalnie tak, ale musi uwzględnić koszt aparatury, części, czasu diagnozy bez gwarancji naprawy, reklamacji i odpowiedzialności za uszkodzenie sprzętu klienta. Przychody bywają wyższe, ale ryzyko i koszty stałe też rosną.
Q: Czy język angielski realnie wpływa na zarobki elektronika?
A: Tak. Większość schematów, not katalogowych i dokumentacji serwisowej jest w języku angielskim. W firmach współpracujących z zagranicznymi dostawcami lub klientami znajomość angielskiego technicznego bywa warunkiem awansu.
Q: Ile zarabia elektronik pracujący w zakładzie za granicą w porównaniu do Polski?
A: Różnice są znaczące. W Niemczech średnie wynagrodzenie inżyniera elektronika wynosi ok. 54 000 euro rocznie, we Francji ok. 43 000 euro, a w Holandii mediana dla poziomu mid to ok. 101 000 euro. Polska plasuje się wyraźnie poniżej tych krajów, co wyjaśnia zainteresowanie pracą za granicą.
Weryfikacja i redakcja
Za redakcję i weryfikację artykułu odpowiadają:
Joanna Lewandowska. Specjalistka ds. automatyki i integracji. Absolwentka kierunku Automatyka i Robotyka na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Piotr Woźniak. Doświadczony redaktor technologiczny. Absolwent kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Warszawskim.





Opublikuj komentarz